Wartości, a związki

"Tak naprawdę nasze drogi rozeszły się już dawno. Jarosław nie spełniał moich oczekiwań jako człowiek i partner. Szczegóły pragnę zostawić dla siebie z czystego szacunku do naszej relacji i dla dzieci" – powiedziała tabloidowi Martyna Gliwińska, była partnerka Jarosława Bieniuka, tego samego, który był mężem Anny Przybylskiej. Takie wypowiedzi nie są czymś nowym. W tabloidach pojawiają się co chwila w sytuacjach, gdy rozpada się słynny związek.

Jak to się dzieje, że jedni ludzie tworzą ze sobą trwałe jak marmur związki, a innych rozpadają się jak domek z kart? Niektórzy przypisują winę odmiennym charakterom, inni kulturze i Bóg wie czemu jeszcze. Jednak nie znalazłam do tej pory wypowiedzi, w której jedna ze stron wspomniałaby o odmiennych wartościach. A to w dużej mierze wartości decydują o tym czy nasze związki są na dłuższą metę udane, czy też nie. Jeśli są spójne super, gorzej gdy są na zupełnie odmiennych biegunach, a wtedy..zwykle zaczyna się niewinnie, ot mała sprzeczka, wymiana zdań i brak konsensusu. Każde z Was obstaje przy swoim podając konkretne argumenty. Z czasem, gdy różnic jest coraz więcej, atmosfera się zagęszcza i nie trudno o rozstanie.

Punktem zwrotnym w takiej sytuacji może być rozmowa o waszych wartościach. Gadam głupoty? Bynajmniej, sama taką odbyłam ponad dwa lata temu z moim mężem. Taka rozmowa może mieć dwa efekty. W pierwszym wariancie - dogadacie się (bo macie bardzo zbliżone wartości i w podobny sposób je definiujecie), zaś w drugim - zobaczycie czarno na białym, że dzielące Was różnice są na dłuższą metę nie do pogodzenia i tylko od Was zależy: czy będziecie żyć w dwóch oddzielnych światach pod jednym dachem, czy też podejmiecie decyzję o rozstaniu.

W uporządkowaniu życiowych priorytetów i znalezieniu odpowiedzi na pytanie: czego pragnę, o co mi tak naprawdę w życiu chodzi? czy z tą osobą chcę być do końca moich dni? pomoże Ci poniższe ćwiczenie. To zadanie polega na stworzeniu prywatnej hierarchii wartości, które są w naszym życiu najważniejsze, nadrzędne. Po raz pierwszy zetknęłam się z nim podczas moich studiów podyplomowych Job-coaching, które realizowałam na Uniwersytecie SWPS. Wtedy to moja mentorka dr Katarzyna Pilipczuk podczas pracy z mapą marzeń pokazała mi to właśnie ćwiczenie. Choć ćwiczenie odwołuje się do niby oczywistych spraw, dało mi ono mocno do myślenia – mam nadzieję, że Was też w jakiś sposób zainspiruje i pozwoli złapać szerszą perspektywę. W moim przypadku uruchomiło prawdziwą zmianę w moim życiu, która rozpoczęła się prawie trzy lata temu i trwa do dnia dzisiejszego.

ĆWICZENIE:

Twoja hierarchia wartości

Spośród 30 wartości znajdujących się poniżej skreśl te, które są dla Ciebie najmniej istotne, tak, aby pozostało 7 pozycji. Nie obawiaj się, że skreślone pozycje nie są dla Ciebie wcale ważne – celem jest pozostawienie wartości, które pełnią dla Ciebie najistotniejszą rolę w życiu w chwili obecnej.

 

Rozwój Przygoda Duchowość
Szczerość Wychowanie Piękno
Uczciwość Autentyczność Dokonanie
Radość Kreatywność Harmonia
Sukces Niezależność Służenie innym
Relacje Dążenie do doskonałości Koncentracja
Współpraca Bezpieczestwo Praca
Pieniądze Uznanie Podejmowanie ryzyka
Tradycja Rodzina Skuteczność
Miłość Zaufanie Zdrowie

Oczywiście ta tabela nie wyczerpuje wszystkich wartości, o których możemy mówić w kontekście naszego życia. Jeżeli już na pierwszy rzut oka widzisz, że czegoś brakuje, po prostu uzupełnij tę listę, a potem spróbuj zawęzić ją do siedmiu najważniejszych punktów. Daj sobie na to dowolną ilość czasu, aby wszystkie wartości przemyśleć i wybrać te, które są dla Ciebie najbardziej istotne. Kiedy będziesz już pewna 7 najważniejszych wartości, spróbuj uszeregować je w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej, nadając im numery od 1 do 7 (gdzie 1 to wartość absolutnie najważniejsza w Waszym życiu). Wygląda na proste, ale takie nie jest, prawda? Kiedy określisz już swoją hierarchię wartości, pozostaje jeszcze „tylko” jedno zadanie – odpowiedzieć sobie na pytania:

Czy i w jaki sposób realizuję te wartości w moim życiu? Czy realizuję je razem z moim partnerem/ mężem? Czy moje wartości są spójne z wartościami mojego męża, czy też może ze sobą walczą?

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie służy do sprawdzenia, czy jesteś człowiekiem, czy też nie, aby zapobiec automatycznemu wysyłaniu spamu
2 + 5 =
Rozwiąż ten prosty przykład matematyczny i wprowadź wynik. Na przykład. dla 1 + 3, wprowadź 4.