Masz to w Sobie | Architekt Mocy

Masz to w Sobie

Jako coach cały czas się rozwijam. Chodzę na spotkania, szkolenia i cholernie dużo czytam, czego dowodem jest wykorzystywanie w moim mieszkanku półek do maksimum. Zaczynam nawet kombinować jak je upychać, tak aby zmieścił się na półce trzeci rząd. Zbieram w swojej głowie wiedzę, umiejętności oraz doświadczenia i chętnie dzielę się nimi z ludźmi. I gdy już myślę, że nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć jedno pytanie potrafi wywalić mnie z butów. Autorką tego pytania jest Joanna Ceplin, która w swojej książce "Uwierz w swoją markę online" pyta:Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?

No i zbaraniałam. Pustka w głowie. Kurde... ja? Osiągnięcie? E... ale jak to? Ja? Osiągnięcia?

Ten stan trwał może z 5 sekund. Przez pięć sekund byłam jak zmrożona. Czułam się jak mała dziewczynka, która obrywa za to, że bije się z bratem bo to ona chce zadecydować, którym kolorem farby umaziana będzie ich ściana w pokoju. Hm, to ciekawe. W sumie nie obrywałam za to, że kreatywnie wraz z bratem wyrażaliśmy siebie. Obrywałam za to, że darliśmy się na siebie jak wariaci czym doprowadzaliśmy nasza mamę do szału. A skoro o rodzince moja - mamo, bracie - buziaczki ;-)

Ale co moje wspomnienia mają wspólnego z moimi osiągnięciami? Otóż wiele. W mojej głowie zakodował się bowiem skrót myślowy mojego mózgu: wyrażanie kreatywne siebie - krzyk. To może wydać się Wam idiotyczne, ale tak się dzieje. Nasz mózg tworzy schematy myślowe, dzięki którym w prostszy sposób odbieramy świat i na swój sposób go rozumiemy. To tak jak z gorącą szklanką: uczysz się w dzieciństwie, że dotknięcie szklanki pełnej wrzątku wywołuje ból. Ale co to ma wspólnego z osiągnięciami? Otóż wiele. Nasz system oświaty oraz otoczenie promują nasze deficyty. W jaki sposób? Czy twoi rodzice po wywiadówce chwalili Cię za piątki, czy raczej opierdzielali za dwójki? Czy jako dorosła kobieta otrzymujesz pochwały za dobrze wykonaną robotę, czy raczej tylko ochrzan za to, że coś nie wyszło? Tak Moje Drogie. Nasz system oparty jest na całej masie deficytów, stąd tak łatwo stracić z oczu to co najbardziej istotne: nasze osiągnięcia i związane z nimi zasoby. Ale spieszę donieść, iż jest na to prosty sposób. Warto go zastosować, gdy jesteśmy przekonane, że brakuje nam jakiejś cechy charakteru, aby osiągnąć upragniony cel.

Ćwiczenie wygląda następująco:

Na górze kartki napisz jakie cechy chcesz posiadać, aby osiągnąć cel.

Potem odwróć ją na drugą stronę, tak, aby zapisane przez Ciebie cechy znalazły się na dole drugiej strony do góry nogami.

Gotowa na resztę? 

A zatem zaczynamy!

Jeśli chcesz możesz skorzystać z gotowego szablonu jaki zamieściłam pod wpisem.

 

1. Napisz swoje osiągnięcie w klasie 1-4. Dopisz też cechę, cechy jakie musiałaś posiadać, żeby go osiągnąć.

Zagnij kartkę

2. Napisz swoje osiągnięcie w klasie 5-8. I tak samo jak wyżej dopisz cechę, cechy.

Zagnij kartkę

3. Napisz swoje osiągnięcia w liceum. Dopisz cechy

I zagnij kartkę

4. Napisz swoje osiągnięcia na studiach. Dopisz cechy.

I zagnij kartkę

 

 

 

 

A teraz rozwiń kartkę. Jakie cechy widzisz? Czy są to cechy, które być może wypisałaś na poprzedniej stronie? A jeśli tak? To czy nadal musisz się ich uczyć? Czy może już wystarczy i warto po nie bardziej efektywnie sięgać?

Pamiętaj: jesteś efektem swoich decyzji. Zatem warto spojrzeć na siebie nieco przychylniejszym okiem i bardziej zaufać temu co podpowiada nasza intuicja. Wszystko czego ci trzeba jest w Tobie. Zatem zacznij wydobywać to na światło dzienne. Trzymam za to mocno kciuki!

 

 

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki